فرزند صبح

نوشته های شخصی آسیه سادات بنیادی

فرزند صبح

نوشته های شخصی آسیه سادات بنیادی

فرزند صبح

طلبه ام. خدا را دوست دارم و اندیشیدن را، پرسیدن را، چشیدن را و جستجوهای همواره.
در این دفترچه، گاهی خودگویه های ذهنم را خواهم گذاشت. از دین و دنیا و حوزه و دانشگاه و زن و خانواده و ...

بایگانی
آخرین نظرات

پرونده همیشه باز

شنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۲۲ ق.ظ

به نظرم مساله فهم متن مقدس بخصوص قران، از دامنه دار ترین مسایل در حوزه علوم مرتبط با دین است.
قرآن تنها سر نخ نقد و عینی و معینی است که از خدا یعنی صاحب اصلی اسلام در دست داریم!
هر چند بسیار میکوشم تا منظر رایج را در نگاه به قران و خدا و اسلام «دریابم» اما هر چه بیشتر به ذهنم فشار میاورم بیشتر «نمیتوانم» تاریخی نگاه نکنم به مساله.
لذا گریزی از « تحلیل تاریخی گفتمان » ندارم.
با دوستی بسیار سنتی هر از گاهی صحبت از فهم قران میشود. هر بار هم تمام وقتمان صرف بحث بر سر نگاه لغتنامه ای بر باد میرود!!! و باز در دیدار بعدی در اولین قدمهای گفتگو با نسخه مفرداتی این بزگوار راغب پرست!! مغزم تیر میکشد. احساس میکنم آب در هاون میرقصد و به زمان علف خرسی من میخندد!
واقعا در حال حاضر هنوز ذهن اکثریت جامعه علمی ما در مواجهه با مقوله معنا، لغتنامه ای است. و اقلیتی هم که این مرکب فرتوت را ناکارامد مییابند هنوز بر ارغون سبکبالی استوار نشده اند.
به نظرم مشکل بسیار جدی ان اقلیت در این عرصه، اسارت در دام ترجمه و گرته برداری است.
به نظرم دانشهایی که برای شناسایی معنا در متون غیر عربی و در بستر زبانهای غیر عربی غیرسامی وجودیافته اند، در بسیاری مسایل و زوایای دید برای فهم موجودی عربی دچار سستی ها و ناراستی هایی میشوند.  

به عنوان مثال تفاوت بسیار مهم زبان عربی با زبانهای مورد اهتمام دانشهای مذکور، مساله اشتقاق و ترکیب است که بسیاری مسایل را درگیر میکند.
القصه! همچنان قران میدود و من هم به دنبالش...

پ.ن:
1- 
اگر نوزاد و کودک برای والدین بخصوص مادر در اولویت قرار نگیرد حقوق اولیه اش به راحتی تضییع میشود... فکر نمیکردم یک کودک تا اینحد بی دفاع و آسیب پذیر باشد... آنقدر که از در مرکز تمام توجه و اهتمام قرار نگرفتن هم اسیب ببیند!... 
2- 
اگر روزی فقه بنویسم واجب ها و حرامهای زیادی برای مادرها و پدرها از ادله شریعت خواهم فهمید!! چقدر موضوعشناسی در شریعت اساسی است!

۹۶/۰۹/۱۸
آسیه سادات بنیادی

نظرات  (۱)

۰۴ دی ۹۶ ، ۱۳:۵۸ میثم علی زلفی
شاید این دوست شما قول لغوی را حجت می داند که این قدر به آن تمسک می کند!!!! :)))

وقتی جمعیت زیادی  به یک مسئله ای گرایش دارند و مخالفت اقلی وجود دارد. لااقل می توان این فرض را مطرح کرد که مقدمات لازم برای سست کردن مبانی مقابل وجود ندارد. نمی گویم استدلال کافی و محکم بلکه می گویم مقدمات که اعم از استدلال و .. است.

بهتر می بود به ریشه های مقاومت اشاره می شد و اشکالات آن مورد بررسی قرار می گرفت تا مزایای نگاه تاریخی داشتن بیشتر مشخص شود.


پاسخ:
سلام علیکم.
بله البته مقدمه برون رفت از نگاه لغتنامه ای زنده بودن روحیه جستجوگری و نقادی است که متاسفانه بسیار کمرنگ است و مرید و مراد بازی و تقدس یافتن افراد در عرصه علم ریشه دانش را در جامعه ما خشکانده. 
به نظرم با ورود عملی به عرصه و ارایه نمونه های موفق میشود نشان داد ناکارامدی روشهای سنتی لغتنامه محور را. 
سپاسگزارم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی