فرزند صبح

نوشته های شخصی آسیه سادات بنیادی

فرزند صبح

نوشته های شخصی آسیه سادات بنیادی

فرزند صبح

طلبه ام. خدا را دوست دارم و اندیشیدن را، پرسیدن را، چشیدن را و جستجوهای همواره.
در این دفترچه، گاهی خودگویه های ذهنم را خواهم گذاشت. از دین و دنیا و حوزه و دانشگاه و زن و خانواده و ...

بایگانی
آخرین نظرات

رنجی که کشیده ایم

جمعه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۴، ۱۰:۱۱ ق.ظ

دیشب نیمچه بحث و سخنرانی ای داشتم در جمعی از بانوان در باب دشواری های فهم قرآن در مسایل زنان!... حتی سنتی ترین آنها در عمق جان خود رنجی سراغ داشتند از آنچه تصویر زن را در دین شکل داده است.
و تمام تلاش من این بود که جمع را متوجه "فهم" و "انگاره" بودن بسیاری از آموزه ها کنم و اقوال مختلف را  بگویم تالااقل ترس مومنانه از تجدید فهم را بتارانم.
رنجی آشنا و مشترک در چشمان همه نمایان بود حتی آنها که میکوشیدند آنچه منتسب به قرآن و اسلام است را منزه سازند. جوانتر ها که شوری در سر داشتند و جسارتی در بیان. و هر آنچه را به نحوی فروکاهی ناعادلانه زن میدیدند فرومیکشیدند.
واقعیت این است که بخش عظیمی از انگاره های منتسب به دین و اسلام و قرآن در باب زنان را باید بار دیگر واکاوید. نه از این باب که ظلم به زن است، بلکه از باب لزوم تجرید آموزه های دین(به معنای متون دینی(قرآن و کتب مقدس پیشین)) از میراث گفتمانهای حاکم طی قرون و اعصار... بالاخص گفتمان پیچیده و هزارتوی جنسیت.
این لطف به زن نیست، خدمت به متن دینی است.

پ.ن:
1- پسرم بدجور بابایی است. بانویی گفت من باسیاست بوده ام که چنین شده، ندانسته بود همسرم مرد! است.
2- همسرم... تا عمر دارم قله تحسین و ستایش من است.
3- رنجی است برای خودش که فقط به خاطر زن بودن کسی در چشمهایت نگاه کند و  بگوید از من کمتری!! کسی که سرتاپایش به یکی از کاغذهای مچاله توی سطل زباله ات نمی ارزد! (اتفاقی که برای هر زنی که در عالم اندیشه قدم گذاشته است کمابیش رخ داده است.)

۹۴/۱۲/۱۴
آسیه سادات بنیادی

نظرات  (۱)

سلام.
1- این گزارش از آن سخنرانی کفایت نمیکند. پیشتر هم عرض کردم مناسب و بلکه ضروری است، با ذکر محتوای موضوعات ، مکتوبات و سخنرانی‌ها، به توسعه رویکرد و قرائت خاص خود که به قول شما، خدمت به دین و متن دینی است، هنجار شکن نیست، در عین حال به تجدید خوانش از متن دعوت می‌کند. جزئیات چنین طرحی باید جالب باشد.
2- مطمئن باشید که همان قدر که همسرتان برای شما افتخار آفرین است، شما هم برای او افتخار آفرین و بلکه بیشتر قوت قلب و حامی او هستید.
3- آنچه ملاک سنجش ارزش های انسانی است، پیراستگی رفتار، جدیت در صلاح زندگی و همت در کسب دانش و تلاش برای زندگی پاک و فرزندانی پاک و جامعه ای پاک است. نه نشانه های نرینگی. از این رو دل قوی دار بانو که بر سر هزاران مرد تاجید و بر چشم اندیشه نور. 
4- دعا گویم. زیر سایه عنایت و مرحمت الهی باشید.
پاسخ:
سلام.
کمی سخت گیرم و وسواسی، ولی انشاالله اطاعت امر خواهم کرد.
بزرگوارید. خداوند سایه فرهیختگان خردپیشه ای چون شما را بر سر بشریت مستدام کند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی